Homepage > Blog > Zimowy exodus

Zimowy exodus

Rafał Bednarz | Wednesday, 6 March 2019

Ekstraklasa pożegna(ła) kilku zdolnych piłkarzy w zimowym okienku transferowym.

W polskiej Ekstraklasie nie był tym razem wielkich wielkich wydatków transferowych. Największym wydarzeniem była sytuacja właścicielska w Wiśle Kraków, która znalazła się na skraju upadku i groziło jej całkowity rozbiór pierwszej drużyny. Klub udało się uratować, ale kilku piłkarzy odeszło, m.in. Jesus Imaz i Martin Kostal (obaj do Jagiellonii za łączną sumę 650 tys. euro) oraz Zdenek Ondraszek (po wygaśnięciu kontraktu odszedł do FC Dallas). Do Krakowa po 12 latach wrócił Jakub Błaszczykowski, który nie tylko zgodził się grać praktycznie za darmo przez pół roku, ale też pożyczył klubowi 1,3 mln złotych. Krakowian wzmocnił też wypożyczony z Lechii Sławomir Peszko.

Swoją portugalską kolonię wzmocniła Legia, która sprowadziła Iuriego Medeirosa (wypożyczenie ze Sportingu Lizbona), Luisa Rochę (z Panetelikosu) oraz Salvatore Agrę (z Benfiki). Z Wojskowymi pożegnali się m.in. Michał Pazdan (przeszedł do Ankaragücü Ankara), Jose Kante (Gimnàstic de Tarragona), Krzysztof Mączyński (Śląsk Wrocław) i Eduardo.

Kluby Ekstraklasy ponownie zdecydowały się sprzedać zagranicę kolejną grupę najzdolniejszych młodych piłkarzy. Cześć z nich wyjedzie z Polski dopiero latem. Pogoń Szczecin sprzedała Sebastiana Walukiewicza za 4 mln euro do Cagliari, Górnik Zabrze Szymona Żurkowskiego do Fiorentiny (3,7 mln) a Zagłębie Lubin Filipa Jagiełłę do Genoi (1,2 mln). Wszyscy trzej do końca sezonu pozostaną w Polsce. Jagiellonia Białystok zarobiła prawie 4 mln euro na transferach Karola Świderskiego (do PAOKU, 2 mln), Przemysława Frankowskiego (do Chicago Fire, 1,5 mln) i Romana Bezjaka (do APOELu Nikozja za 300 tys.). Wisła Płock sprzedała z kolei Damiana Szymańskiego (do Achmatu Grozny - dawnego Tereka, 1,5 mln).

Zimowe okienko transferowe w Ekstraklasie to przede wszystkim sprzedaż młodych talentów. Najbogatsze kluby, czyli Legia i Lech, nie zdecydowały się tym razem wydać większych pieniędzy na wzmocnienia. W Warszawie, w wyniku nieudanych podejść do europejskich pucharów, zmniejszył się budżet klubu. W Poznaniu z kolei, po przyjściu nowego trenera Adama Nawałki, planowana jest za pewne przebudowa składu latem.

Trzeba wspomnieć o wprowadzeniu przez PZPN nowego przepisu, wedle którego od sezonu 2019/2020 w każdym klubie Ekstraklasy w każdej drużynie będzie musiał przebywać na boisku w każdym meczu co najmniej jeden piłkarz urodzony w roku 1998 lub później. Wymusi to jeszcze więcej transferów młodych piłkarzy do polskich klubów.

Tags: ekstraklasa transfery | wszystkie

Główny obrazek: Ekstraklasa staje fabryką młodych talentów, które są sprzedawane w coraz większych ilościach zagranicę.

Komentarze

comments powered by Disqus

Like on Facebook!